Povinnost zimních pneumatik 2021/2022

17.9.2021

Od 1. listopadu je dle zákona povinné mít nazuté na automobilu zimní pneumatiky. V některých případech je možné i po prvním listopadu jezdit stále na letních pneu. Někde použití zimních pneumatik přikazuje značka celoročně. Postupně se podíváme na všechny možné případy, co to ve skutečnosti pro řidiče znamená.

zimní pneumatiky

Povinnost přezout z pohledu zákona?


Od 1. listopadu do 31. března platí povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Není to ovšem tak striktně dané, zákonodárci pamatovali na výkyvy počasí a jsou případy, kdy v tomto období můžete vyrazit stále na letních pneu. Není neobvyklé, že v listopadu jsou teploty okolo 20 stupňů, pokutu v takovém případě nedostanete. Pravidla k povinnosti zimních pneumatik pro řidiče z pohledu legislativy upravuje zákon:


Paragraf 40a zákonu č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích definuje provoz vozidel v zimním období (tímto také povinnost mít zimní pneumatiky) následovně:
V období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

 • se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza
 • lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza

Jak je to s použitím rezervní pneumatiky?


V případě nouzového dojetí se na náhradní nebo-li rezervní pneumatiku výše zmíněné ustanovení nevztahuje a nehrozí vám pokuta.


Povinnost mít zimní pneumatiky celý rok?


Ano, značky "zimní výbava" a "zimní výbava-konec" vymezují části komunikace, kde zákon ukládá mít celoročně zimní pneumatiky bez ohledu na počasí. Pouze tehdy, je-li cedule označena dodatkovou tabulkou, která upravuje její platnost, nemusí mít řidič zimní pneu. Obvykle se jedná o horské oblasti. Za porušení povinnosti mohou policisté uložit na místě pokutu do 2 000 Kč. Ve správním řízení se pohybuje sankce v rozmezí 1 500 - 2 500 Kč. Policisté mají oprávnění zakázat řidiči další jízdu v případě ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu.

značky zimní výbava a zimní výbava konec

Mapa úseků s povinnými zimními pneumatikami


Kdy mohu vyjet i v období od 1.11. do 31.3. na letních pneu?


Kdykoli, pokud to není v rozporu s výše uvedeným zákonem či dopravní značkou "zimní výbava" označovanou C15a.
Jednoduše řečeno za sucha, mokra a nelze vzhledem k aktuálnímu počasí předpokládat, že bude mrznout nebo sněžit. V tomto případě lze zcela bez obav použít vůz na letních pneumatikách.


Jaká je minimální hloubka dezénu zimních pneumatik?


Zimní pneumatiky musí mít hloubku dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg nejméně 6 mm.


Jak se značí zimní pneumatiky?


Za zimní pneumatiku je podle zákona považována pneumatika na jejíž bočnici je vyznačeno označení M+S, M.S, M/S a MS nebo terénní pneumatiky.


Jaký je rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou?


Tabulka pro vozidla do 3,5 t.


ZimníLetní
 • hloubka dezénu 4 mm
 • větší množství lamel
 • měkčí materiál než u letních gum
 • jednotlivé štěrbiny na běhounu jsou blízko u sebe, což umožňuje lepší záběrové a samočistící vlastnosti
 • jsou více přilnavé k povrchu silnice
 • hloubka dezénu 1,6 mm
 • menší množství lamel
 • oproti zimním jsou vyrobeny z tužších směsí
 • při nízkých teplotách tak ještě více tuhnou a zhoršuje se jejich přilnavost, proto na sněhu a ledu kloužou
 • mají menší počet lamel, tím je jízda více tišší a úspornější
Jak se od sebe liší zimní a letní pneumatiky.

Povinnost zimních pneumatik v zahraničí


Nemusíte se chystat na zimní dovolenou, aby jste se zamysleli nad tím, jak zahraniční země přistupují k povinnosti mít zimní pneumatiky. I v zahraničí totiž narazíte na úseky, kde je nutné mít zimní obutí celoročně. Ano, je zde menší pravděpodobnost, že směrem na jih na takového úseky narazíte, přesto doporučujeme nepodcenit zákony v zahraničí. Je dobré vědět, co vám v zahraničí neprojde a náležitě se připravit.


Nevíte si rady s výběrem zimních pneumatik? Podívejte se na náš návod jak vybrat pneumatiky.
S výběrem pomůže i přehled výsledků testů pneumatik.
Pokud je vám výše zmíněné jasné, můžete přistoupit k výběru pneumatik.


Jaká je minimální hloubka dezénu pneumatik

18.8.2019

Minimální hloubku dezénu pneumatik v ČR ukládá zákon. Rozlišujeme minimální hloubku dezénu u letních (1,6 mm) a zimních pneumatik (4 mm).


Jaký je správný tlak v pneumatikách

27.7.2019

Správný tlak v pneumatikách se odvíjí od modelu automobilu, typu a velikosti pneumatik a vytěžovanosti vozu - hmotnosti nápravy.


Jak správně skladovat pneumatiky a alu kola

24.6.2019

Pokud nepoužíváte celoroční pneumatiky, tak se v letním nebo zimním období dostanete do situace, kdy musíte uskladnit tu sadu pneumatik, kterou zrovna nemáte obutou.