Test letních pneumatik 205/55 R16 Autoklub ČR 2019

16.4.2019

Autoklub ČR je jediná česká organizace, která testuje pneumatiky. Letos se zaměřila na ekonomické značky. Výsledky se dozvíte v tomto článku.


V hlavní roli budgetové pláště


České sdružení zájemců o motorismus se sídlem v Praze vzalo 7 levných pneumatik a otestovalo je v 9 různých disciplínách na suchém a mokrém povrchu. Přestože autoklub naprosto pomíjí českými řidiči oblíbené prémiové značky, i tak si tento žebříček zaslouží vaši pozornost. Po technické stránce se totiž směle vyrovná prestižním testům z dílny ADAC nebo AutoBild.


Účastník testování, Ing. Václav Jirovský, Ph.D. z ČVUT, přidává komentář: "Testy, které se zde (AČR si pronajal polygon v německém Hannoveru) provádí, jsou opravdu na profesionální standardní úrovni. Protože ta úroveň nemůže být ani horší, ani špatná a musí být neustále stejná, což je to, co dělá ty testy profesionálními - tedy dodržují opakovatelnost a porovnatelnost."


Jak se testuje


Pro zjišťování dynamických vlastností pneumatik využívají komisaři dva druhy testů: objektivní a subjektivní. V rámci objektivního měří pomocí GPS systémů například boční zrychlení nebo brzdnou dráhu s přesností až na 1 cm. Zatímco objektivní vychází z tvrdých dat, subjektivní je založené na dlouholetých osobních zkušenostech testovacích jezdců.


"Řidič v podstatě zjišťuje, jakým způsobem se toto vozidlo chová v které části té trati. A protože má tu trať najetou stejně, pozná i ty drobné niance mezi různými pneumatikami", vysvětluje Václav Jirovský.

U Firestone Roadhawk se podařilo americkým vývojářům skloubit téměř protichůdné vlastnosti: nízký valivý odpor a vysokou přilnavost k vozovce. V bezpečnostních disciplínách si byl stoprocentně jistý, skoro všude skončil první nebo druhý. Škoda jen vyšší hlučnosti.


Firestone Roadhawk je bez diskuze jedničkou testu. V minulém roce získal 2. místo v konkurenčním srovnání časopisu AutoBild.

Vybrat e-shop

Barum Bravuris 5HM vyšel z letního klání jako specialista na sucho. V subjektivním hodnocení suchého handlingu získal 105 bodů. K tomu na stejném povrchu přidal třetí nejlepší hodnotu v brždění, když zastavil z 80 km/h po 34,1 metrech. Pozor ale na mokré silnici, tuzemská novinka zde měla brzdnou dráhu o 0,7 metru delší než předposlední pneumatika.


Bravuris 5HM se jako jediný dezén dostal s hodnotou činitele valivého odporu pod 8 desetin, což mu vyneslo první místo v kategorii "spotřeba" a výrazně dopomohlo k celkovému stříbrnému místu.

Vybrat e-shop


Třetí místo:

Sava Intensa HP

Méně známá značka automaticky neznamená špatná značka. Slovinská Sava spadá pod americký koncern Goodyear a řadí se mezi největší výrobce pneu ve střední Evropě. V Česku je častou volbou majitelů aut pro svou přijatelnou pořizovací cenu. V tomto testu si zajistila bronzovou příčku hlavně solidním brzdným výkonem na suchém a mokrém asfaltu (33,9 m a 39,5 m) a těsným vítězstvím v disciplíně příčný aquaplaning.


Pro Savu Intensa HP mluví kromě vývážených vlastností i cena.

Vybrat e-shop


Tabulka s výsledky testu


výsledky v [%] (procentuální porovnání s referenční pneumatikou)

Dezén Vybrat e-shop Hodnocení
Autoklub ČR
Sucho Mokro
Firestone Roadhawk
 100 % 99,0 % 100,0 %
Barum Bravuris 5HM
 98 % 100,0 % 95,2 %
Sava Intensa HP
97 % 97,8 % 95,6 %
4. Debica Presto HP 2
 


97 % 99,5 % 94,0 %
5. Nankang NS-2
95 % 94,6 % 94,8 %
6. Wanli Harmonic H220
94 % 94,8 % 93,9 %
7. Goodride RP28
92 % 95,6 % 87,4 %

zdroj: https://www.autoklub.cz/