Test zimních pneumatik 225/55 R17 AutoBild 2020

2.10.2020

Nejnovější test zimních pneu 225/55 R17 přináší majitelům menších a kompaktních SUV hned tři užitečné tipy. Na co si dát pozor u levných značek. Do kterého modelu se vyplatí investovat. A jaký dezén za dostupnou cenu konkuruje prémiové třídě. Napovíme, že pochází z Nizozemska.


Jak se testovalo


Redaktoři AutoBildu obuli 10 zimních značek 225/55 R17 na BMW X1 a vyrazili testovat na zasněžený, mokrý a suchý okruh. Za vypíchnutí stojí rozhodně jejich zkušenost s budgetovými pneumatikami Syron Everest 1 Plus a Duraturn Mozzo Winter, které v disciplínách na sněhu předvedly slušný výkon. Z toho ale nebyli komisaři nijak zvlášť ohromeni. Výrobci zimních pneumatik za nízkou cenu totiž sází hlavně na obstojné vlastnosti na sněhu. Je to totiž kritérium, podle kterého řidiči často obutí vybírají. Česká zima ale není jen o sněhu. Na silnici se také setkáte s promrzlým asfaltem, břečkou i vodou. A právě v těchto disciplínách levné pláště propadají na celé čáře. Jízdu na takových gumách komisaři označují za nebezpečnou a doporučují, abyste při nákupu obutí volili jen ověřené značky.

Majitelé vozů SUV a 4×4 výsledek nejspíše nepřekvapí. Pneumatika Goodyear UltraGrip Performance + se u nich totiž těší velké popularitě už od svého uvedení v roce 2019. V testech zimních pneu 215/55 R17 a 225/45 R17 typických právě pro SUV model získal zlaté medaile za skvěle vyvážené jízdní vlastnosti. A nic se na tom nemění ani letos. Kromě vysokého komfortu americká značka předvedla nejlepší výkon na sněhu. Chování bylo předvídatelné i ve vysokých rychlostech a přilnavost maximální. Na suchu a mokru navíc dezén překvapil velmi krátkou brzdnou dráhou, která byla téměř stejná jako u letních pneumatik. To komisaře přesvědčilo natolik, že v konečném součtu udělili Goodyearu známku "příkladný".

Vybrat e-shop

Rekordman letošního roku v počtu nasbíraných medailí z testů nezklamal ani v rozměru 225/55 R17. Bridgestone Blizzak LM005 je první zimní pneumatika, která získala hodnocení "A" na mokru ve všech rozměrech. A výsledky jen potvrzují, že zaslouženě. Díky stovkám hlubokých drážek si plášť poradil s odvodem vody okamžitě. Testovací jezdci se tak mohli s vozidlem prohánět i vysokou rychlostí, aniž by se museli obávat aquaplaningu. Téměř bezchybný výkon ale pneu předvedla i na sněhu a suchém asfaltu. Krátké brzdění, skvělé reakce i vysoká stabilita jsou kritéria, která hrají při jízdě důležitou roli. A tak se není čemu divit, že si Bridgestone odnesla v konečném hodnocení známku "příkladný".

Vybrat e-shop


Třetí místo:

Michelin Alpin 6

Mezi nejsilnější stránky pneumatiky Michelin Alpin 6 patřily v testu její vyvážené vlastnosti. Dezén totiž jezdil velmi spolehlivě ve všech zimních podmínkách. Komisaři v hodnocení vyzdvihli boční vedení na mokrých svazích, přesné reakce při řízení a výbornou odezvu. U francouzské značky vás také potěší vysoký kilometrový nájezd a stejné jízdní vlastnosti po celou životnost. Alpin 6 má totiž speciální prořezání dezénu, díky čemuž se při jeho úbytku tvoří nové drážky. Za dlouhou životnost zase vděčí odolné směsi, která pomáhá hladkému odvalování. Počáteční investice, která se může zdát na první pohled vyšší, se vám tak v konečném součtu vrátí hned několikrát.

Vybrat e-shop

Hodnocení "příkladný" se v testu dočkala i pneumatika střední třídy Vredestein Wintrac Pro. Nizozemský výrobce sází na vyvážené jízdní vlastnosti za dostupnou cenu. A jak prokazují výsledky, daří se mu to. Dezén Wintrac Pro totiž vidíme na stupínku vítězů už po páté. To je od jeho uvedení na trh v roce 2018 víc než slušný výkon. Pneumatika sice v některých disciplínách na prémiové pláště nestačila. I tak ale bodovala v ochraně proti aquaplaningu. Brzdila krátce na mokru a vynikala spolehlivou ovladatelností na sněhu. Konečná známka je tak víc než zasloužená.

Vybrat e-shop


Tabulka s výsledky testu


Dezén Vybrat e-shop Hodnocení
AutoBild
Sucho Mokro Sníh
Goodyear UltraGrip Performance +
 příkladné 2 2+ 1
Bridgestone Blizzak LM005
příkladné 2 2+ 2+
Michelin Alpin 6
 příkladné 2 2+ 2
Vredestein Wintrac Pro
příkladné 2 2+ 2
5. Dunlop Winter Sport 5
 dobré 2 2+ 1
6. Toyo S944 Observe
dobré 2- 2 2+
7. Uniroyal MS Plus 77
 


uspokojivé 2- 2- 1-
8. Maxxis Premitra Snow WP6
uspokojivé 2- 2 2-
9. Syron Everest 1 Plus
nedoporučeno 3 3+ 1-
10. Duraturn Mozzo Winter
nedoporučeno 3+ 4- 1-

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/winterreifen-test-2020-225-55-r-17-18401987.html