Test letních pneumatik 265/35 R20 AutoBild 2021

13.3.2021

Když se ženete po dálnici rychlostí 240 kilometrů v hodině (Německo), asi vás u pneumatik nebude zajímat spotřeba paliva a hlučnost. Na to ale evidentně zapomínají výrobci levných pneumatik. Redaktoři magazínu AutoBild totiž v nejnovějším testu pneu 265/35 R20 narazili na pláště, které mají sice o 6 % nižší spotřebu paliva než konkurence, ale z hlediska bezpečnosti jsou obrovským rizikem.


Testů sportovních pneumatik v 20 palcích bývá každoročně jen pramálo. I proto, když se nějaký objeví, milovníci rychlé jízdy hned zbystří. Kvalitní a důsledné srovnání brzdné dráhy, přilnavosti v zatáčkách i podélné ochrany proti aquplaningu totiž hrají při výběru obutí obrovskou roli. To moc dobře vědí i komisaři magazínu AutoBild, kteří pláště podrobili více než 15 zkouškám na suché a mokré silnici. Absolutním propadákem jsou pneumatiky značky Landsail LS588 UHP a Berlin Tires Summer UHP 1. První jmenovaný dezén sází na nízkou spotřebu paliva a hlučnost. Jakmile ale dojde na brzdění a přilnavost na mokru, nastává katastrofa. Landsail totiž zastaví až o 12 metrů dál než vítězná Bridgestone. To je šířka minimálně 3 přechodů pro chodce. Podobně si vede i pneu Berlin Tires Summer UHP 1, jejíž brzdnou dráhu komisaři označují za zdraví nebezpečnou. Na příkladný výkon na mokru zkrátka potřebujete osvědčené značky, jako jsou například Continental a Michelin. Mrkněte, v jakém pořadí se umístilo 9 modelů ze všech cenových tříd.

Absolutně nejlepší přilnavost na mokru, nejkratší brzdná dráha a skvělé reakce při řízení. Právě tak má jezdit sportovní pneumatika, na kterou se řidiči potřebují ve vysokých rychlostech spolehnout. A Bridgestone Potenza Sport nabízí přesně tento typ bezkompromisního výkonu. Dezén si navíc společně s Michelin Pilot Sport 4S odnáší i nejlepší hodnocení na suchu.

Vybrat e-shop

Hned v závěsu za Bridgestone dojíždí do cíle Continental SportContact 6, které vítězství uteklo jen o pár bodů. Komisaři v tomto případě chválí i nízkou spotřebu paliva, která ale nedominuje na úkor jízdních vlastností. Plusové body si dezén odnáší za velmi dynamické chování na mokré silnici. Na takové pneumatiky se můžete spolehnout i v těch nejhustějších lijácích.

Vybrat e-shop

Michelin Pilot Sport 4S vyniká výborným chováním na suchém asfaltu. Přilnavost je bezkompromisní, brzdná dráha krátká a reakce přesné a okamžité. Na mokru pak předvádí víc než spolehlivý výkon. Vyšší pořizovací cenu navíc kompenzuje nízký valivý odpor, což se projevuje delší životností a nižší spotřebou paliva. Koupí tohoto modelu tak rozhodně neprohloupíte.

Vybrat e-shop


Tabulka s výsledky testu


Dezén Vybrat e-shop Hodnocení
AutoBild
Sucho Mokro
Bridgestone Potenza Sport
 


příkladné 1- 1
Continental SportContact 6
 příkladné 2+ 1-
Michelin Pilot Sport 4
 příkladné 1- 2+
4. Goodyear Eagle F1 SuperSport
 dobré 2+ 2+
4. Vredestein Ultrac Vorti
dobré 2+ 2+
6. Hankook K127 Ventus S1 Evo 3
 dobré 2 2
7. Falken Azenis FK510
 uspokojivé 2 2-
8. Landsail LS588
nedoporučeno 2- 4
9. Berlin Tires Summer UHP 1
nedoporučeno 3+ 4-

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/sommerreifen-test-2021-265-35-zr-20-19395693.html