Test letních pneumatik 215/60 R17 AutoBild 2021

4.3.2021

AutoBild připravil test deseti letních pneumatik v rozměru 215/60 R17 pro stále oblíbenější SUV. Opět máme možnost porovnat levné a téměř neznámé pneu z Číny či Japonska jako je Maxxis a Toyo s prémiovými vítězi testů Goodyear, Michelin a Bridgestone. Rozdíl v cenách je zřetelný. Nemusí to být pevné pravidlo, ale v současném testu se potvrzuje, že s klesající cenou ubývá bodů v celkovém hodnocení.


Hodnotil se výkon pneumatik na mokré a suché trati, ve slalomu, dále pak chování při aquaplaningu a hodnocení valivého odporu. Vysokou úroveň testu dokazuje i to, že jen první tři dezény dosáhly verdiktu "příkladné". Třikrát bylo uděleno hodnocení "dobré" a "uspokojivé". Pouze čínská pneumatika Imperial EcoSport postrádala uspokojivý výsledek, proto ji komisaři nedoporučují.


Letní pneumatiky z Číny: opravdu levné - ale také dobré?


Jak si vysvětlit velký cenový rozdíl mezi čínskými a prémiovými pneumatikami ze západu? Nedobrá pověst a podezřele levné pneumatiky nemusí vždy znamenat, že jsou na jedno použití. Testy od AutoBildu již v minulosti ukázaly dvě věci: Na jedné straně se čínští výrobci rychle učí novým věcem. Na druhou stranu čínské pneumatiky nelze házet do jednoho pytle. Liší se stejně jako pneumatiky od tradičních výrobců. Držme se hodnocení na základě testů bez ohledu na lokaci.

Vítězem testu se stal Goodyear EfficientGrip Performance 2 s příkladnými jízdními vlastnostmi. Exceloval na všech površích s přesným chováním při řízení. Výborně si vedl v rámci testu brzdných drah za mokra i sucha. V letošním testu není jediná disciplína, v níž by zaostával. Slabou stránkou v porovnání s pneumatikami z druhé strany žebříčku může být vyšší pořizovací cena.


Goodyear EfficientGrip Performance 2 je vhodný pro každého sportovně laděného řidiče, který hledá to nejlepší pro svůj vůz a nechce dělat kompromis mezi cenou a kvalitou.

Vybrat e-shop

Druhou příčku obsadila prémiová pneumatika Michelin Primacy 4. Mezi její silné stránky patří špičkový výkon na mokré a suché trati. Výborně zvládnutý aquaplaning a přesná ovladatelnost na mokré i suché vozovce. Ze slabých stránek AutoBild zmiňuje pouze horší ovladatelnost na štěrku. Stejně jako za ostatní prémiové pneumatiky, tak i za tento dezén zaplatíte vyšší cenu.

Vybrat e-shop

Hezké třetí místo obsadila pneumatika Bridgestone Turanza T005. Pyšní se precizní ovladatelností na mokrých i suchých svazích a v terénu. Turanza T005 je nejlépe hodnocená v rámci testu brzdné dráhy za sucha a nesmíme opomenout ani výborný valivý odpor, který šetří palivo.

Vybrat e-shop


Tabulka s výsledky testu


Dezén Vybrat e-shop Hodnocení
AutoBild
Sucho Mokro Terén
Goodyear EfficientGrip Performance 2
 příkladné 2+ 2+ 2+
Michelin Primacy 4
 příkladné 2+ 2+ 2
Bridgestone Turanza T005
 příkladné 2+ 2 2
4. Continental PremiumContact 6
 dobré 2+ 2+ 2-
5. Nokian WetProof
 dobré 2- 2 2+
6. Falken Ziex ZE310 Ecorun
 dobré 2 2 2-
7. Maxxis Premitra HP5
uspokojivé 2 2- 2
8. BFGoodrich Advantage
 uspokojivé 2- 2- 2
8. Toyo Proxes CF2
uspokojivé 2 2- 2-
10. Imperial EcoSport
 nedoporučeno 3+ 3+ 2

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/sommerreifen-test-2021-215-60-r-17-19210169.html