Test celoročních pneumatik 235/65 R17 AutoBild 2019

19.11.2019

AutoBild otestoval deset celoročních pneumatik pro SUV v rozměru 235/65 R17. Snahou bylo zjistit, zda jsou celoroční pneu řešením i pro SUV v našich klimatických podmínkách bez nutnosti přezouvat dle sezóny. Již předešlé testy celoročních pneumatik ukázaly, že není nutné dělat kompromis a mít celoroční pneu přizpůsobené více na led a sníh nebo naopak více na letní rozpálený asfalt.


Díky pokroku, kterého bylo dosaženo v gumové směsi, mohou moderní celoroční pneumatiky zvládat jak současné zimní podmínky, tak i letní horka. Stále však platí, že pokud chcete z pneumatik dostat maximální možný výkon, tak musíte přezouvat dle ročního období. Protože nejlepší testované letní pneu vykazují poměrně velké bezpečnostní rezervy ve vlhkých a suchých zatáčkách a kratší brzdnou dráhu na suchých vozovkách oproti celoročním pneumatikám. Zimní pneu jsou zas výkonem stále na předních místech ve zkoušce brzdné dráhy na sněhu a ledu. V dnešní době však existují celoroční pneumatiky, které se velmi přibližují jak zimním, tak letním špičkovým pneumatikám ve všech testovaných disciplínách.

Vítězný Bridgestone Weather Control A005 získal nejvyšší počet bodů v testu a nese označení "příkladný". AutoBild u Weather Control A005 neuvádí žádné slabé stránky. Z předností vyzdvihuje jeho všestranný výkon s vynikajícími jízdními vlastnostmi za všech povětrnostních podmínek. Uvádí vysokou přesnost při řízení a dynamickou manipulaci na mokrých svazích, krátké brzdné dráhy na mokrém a suchém povrchu a vysoký kilometrový nájezd.


Pokud uvažujete o celoročních pneumatikách a nechcete být zklamaní, tak dezén Weather Control A005 zaručí vaší spokojenost s výkonem a bezpečností bez nutného přezouvání během sezón.

Vybrat e-shop

Druhé místo v pořadí, rovněž s označením "příkladný", obsadil francouzský Michelin CrossClimate+. AutoBild i u tohoto dezénu uvádí jen přednosti. Zejména jde o všestrannou sportovní a dynamickou jízdu. Dále pak výborný výkon v chování při jízdě na ledu a sněhu a velmi úsporný valivý odpor. Protože mezi vítězi najdete samé prémiové pneumatiky, očekávejte vyšší pořizovací cenu a to zejména u Michelinu. Ta se vám ale vrátí ve vysokém kilometrovém nájezdu a úspoře času během několika let, kdy se nebudete muset objednávat na přezutí v pneuservisu.

Vybrat e-shop

Třetí zástupce prémiového segmentu Continental AllSeasonContact obsadil třetí příčku a nese si známku "dobrý". AllSeasonContact nejlépe vynikl výkonem a vlastnostmi při zkouškách na zasněžených a mokrých cestách, kdy se dostává téměř na úroveň zimních pneumatik. Ze silných stránek uvádí AutoBild precizní ovládání za mokra s dobrou zpětnou vazbou a také nízký valivý odpor. Slabou stránkou je delší brzdná dráha na suchém povrchu.

Vybrat e-shop


Tabulka s výsledky testu


Dezén Vybrat e-shop Hodnocení
AutoBild
Sucho Mokro Sníh
Bridgestone Weather Control A005 Evo
 


příkladné 2+ 1- 2+
Michelin CrossClimate+
 


příkladné 2+ 2+ 1-
Continental AllSeasonContact
 dobré 2 2+ 1-
4. Hankook H750 Kinergy 4S 2
 dobré 2 2+ 1-
5. Goodyear Vector 4Seasons 2
dobré 2- 2 2
6. Falken EuroAll Season AS210
 uspokojivé 2- 3+ 2+
7. Toyo Celsius
uspokojivé 3+ 3 2+
8. Kleber Citilander
 nedoporučeno 3 3- 2-
9. Nankang Cross Seasons AW-6
nedoporučeno 3+ 4 2+
10. Pirelli Scorpion Verde All Season SF
 


nedoporučeno 2- 4+ 3

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/ganzjahresreifen-test-2019-235-65-r-17-16030023.html