Test celoročních pneumatik 235/65 R16 AutoBild 2020

6.4.2020

V roce 2020 výrazně vzrostl zájem českých řidičů o celoroční pneumatiky. Zaprvé bylo v zimě sněhu jako šafránu, zadruhé meteorologové naměřili nejvyšší teplotu za posledních 39 let. Proto se redaktoři magazínu AutoBild vydali porovnat 8 celoročních pneu 235/65 R16 C. Jak správně uhodnou všichni milovníci kempování, tento rozměr je vhodný pro dodávky a obytné vozy. Který z dezénů vás ale bezpečně podrží na rozpáleném asfaltu i zledovatělé cestě?


Aby redaktoři dodrželi maximální nezávislost testu, nakupují pneumatiky anonymně. Za asistence odborných komisařů je poté testují na vybraném vozidle, které nejdříve projde servisní kontrolou. Přísná metrika měření jednotlivých disciplín přispívá k tomu, že se testy pneu těší u řidičů čím dál tím větší popularitě. Volba redaktorů tentokrát padla na vozidlo Volkswagen Crafter o váze 3,2 tun. Všechny celoroční modely v rozměru 235/65 R16 C nesou označení M+S a alpský symbol sněhové vločky (3PMSF). Řidiči tak mají jistotu, že mohou s pneumatikami vyrazit i do zahraničí.

Nejvyšší výkon na zasněženém a mokrém svahu předvádí německý dezén Continental VanContact 4Season. Nejen že komisaři chválí přesné reakce při řízení, na rozpáleném asfaltu navíc brzdí na jedničku. Průměrných výsledků plášť dosahuje pouze v komfortu při jízdě. Plusové body za nízkou spotřebu paliva však posouvají pneu na zaslouženou první příčku.

Vybrat e-shop

Nejvíce vyvážené jízdní vlastnosti přináší plášť Goodyear Vector 4Seasons Cargo, pro kterého změna ročního období nehraje žádnou roli. V zatáčkách drží stejně perfektně na sněhu i na vyhřáté silnici. Výborných výsledků navíc dosahuje v brždění na mokru. Za průměrnou délku při zastavení na suchu sice pneumatika ztrácí důležité body. Za výjimečný výkon však nakonec obsazuje druhé místo.

Vybrat e-shop


Třetí místo:

Kleber Transpro 4S

Třetí místo právem náleží pneumatice Kleber Transpro 4S, která potěší všechny ekonomicky smýšlející řidiče. Spadá totiž do střední třídy, což nejvíce pocítíte na pořizovací ceně. A čím plášť uchvátil komisaře? Špičkovou trakcí a krátkou brzdnou dráhou na sněhu. Stabilní jízdou na suchu. A nakonec velmi nízkou hlučností. Takový výkon si zkrátka zaslouží vaši pozornost.

Vybrat e-shop


Tabulka s výsledky testu


Dezén Vybrat e-shop Hodnocení
AutoBild
Sucho Mokro Sníh
Continental VanContact 4Season
 příkladné 2- 2 1-
Goodyear Vector 4Seasons Cargo
 


dobré 2- 2 1-
Kleber Transpro 4S
 


uspokojivé 2 2- 2+
4. Maxxis Vansmart A/S AL2
uspokojivé 2- 2- 2
5. Pirelli Carrier All Season
uspokojivé 2 2 3+
5. Vredestein Comtrac 2
uspokojivé 3+ 2- 2+
7. HiFly All-Transit
uspokojivé 2+ 3+ 2-
7. Falken EuroAll Season VAN11
 uspokojivé 3+ 3+ 2

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/ganzjahresreifen-test-2020-wohnmobile-235-65-r-16-c-16609115.html