Test celoročních pneumatik 215/60 R16 AutoBild 2020

29.11.2020

Nikdy nás nejspíš nenapadlo, že s naším vozem budeme jezdit jen v určitém ročním období? Jistě, že ne! Tak proč se takto musíme ptát u pneumatik? Pár let nazpět by si nikdo z oblasti autoprůmyslu netroufl říci, že je celoroční pneumatika plnohodnotnou náhradou sezónních pneu. Uběhlo pár let a celoroční pneumatiky nabírají na obrátkách. Vzhledem k pokročilejším technologiím, mírným zimám a pohodlnosti řidičů, si celoroční pneumatiky začínají dobývat své místo.


Nemuset dvakrát ročně přezouvat je velké lákadlo. O zájmu řidičů vlastnit jen jednu univerzální sadu pneumatik vědí i odborné časopisy a již pravidelně zařazují do svých testů i celoročních pneumatiky. Jejich cílem je poukázat na kvalitní produkty na trhu a ušetřit nám sezónní výměnu kol. Aktuální test 11 celoročních pneumatik pro SUV v rozměru 215/60 R16 dokazuje, že celoroční pneu jsou schopné obstát za každého počasí.


Celoroční pneu na stejné úrovni jako zimní?


Existují celoroční pneumatiky, které jsou srovnatelné s čistě zimními, i když je sníh. V dnešním testu jsou to například Goodyear Vector 4Seasons 3 a Continental AllSeasonContact. Naopak některé celoroční pneu se svými vlastnostmi na suchých a mokrých vozovkách velmi blíží letním pneumatikám. Například Hankook Kinergy 4S 2 a nový Vredestein Quatrac. Výzva pro výrobce pneumatik spočívá v dosažení opravdu dobré přilnavosti na suché i mokré vozovce, aniž by při zkouškách na sněhu došlo ke ztrátě bodů kvůli dlouhé brzdné dráze nebo špatnému gripu. Pneumatiky Hankook a Vredestein to v testu zvládly nejlépe, protože přesvědčují v letních disciplínách a drží dobře na sněhu. Je úžasné, co dnešní celoroční pneumatiky dokáží. Dříve polovičatý kompromis a dnes jsou rovnocennými soupeři jak pro letní, tak zimní pneumatiky. Nutno však dodat, že i ty nejlepší od Hankook a Vredestein jen téměř. Každý, kdo chce nebo potřebuje od pneumatiky technicky proveditelné maximum kdykoli v roce, musí stále měnit kola.

Vítěz testu Hankook Kinergy 4S 2 v rozměru 215/60 R16 je všestrannou pneumatikou s vynikajícími vlastnostmi za všech povětrnostních podmínek. Disponuje dynamickými jízdními vlastnostmi, předvídatelným a harmonickým chováním při řízení na všech površích. Důležitou součástí testu je krátká brzdná dráha jak na mokrém, tak zasněženém povrchu. Nejlepší poměr výkon versus přijatelná cena ze všech testovaných pneumatik.


Tato pneumatika určitě naplní očekávání řidičů, kteří požadující vynikající výsledky napříč všemi disciplínami. A zároveň chtějí mít jedno obutí po celý rok s jistotou bezpečí při jízdě na každém povrchu.

Vybrat e-shop

"Příkladná", toto označení si nese pneumatika na druhém místě Vredestein Quatrac. Dezén vyniká působivými vlastnostmi na sněhu a ledu. Výborně si vede při aquaplaningu. Nabízí dobrý handling na mokré i suché vozovce včetně nízkého valivého odporu.

Vybrat e-shop

Značka Goodyear není na stupni vítězů žádným překvapením. Navazuje na svůj předchozí dezén Vector 4Seasons 2, který měl také skvělé výsledky na poli celoročních pneu. Vector 4Seasons 3 vynikl jako nejlepší pneu v jízdě na sněhu. Má výborný handling za mokra i sucha. Jedinou slabinou může být vyšší pořizovací cena.

Vybrat e-shop


Tabulka s výsledky testu


Dezén Vybrat e-shop Hodnocení
AutoBild
Sucho Mokro Sníh
Hankook H750 Kinergy 4S 2
 příkladné 2 1 2+
Vredestein Quatrac Pro
příkladné 2+ 1- 2+
Goodyear Vector 4Seasons 3
 


příkladné 2 2+ 1
4. Bridgestone Weather Control A005 Evo
 


příkladné 2+ 1- 2
5. Michelin CrossClimate+
 příkladné 2+ 2 2+
6. Falken EuroAll Season AS210
 dobré 2- 2 2+
7. Continental AllSeasonContact
 uspokojivé 2- 2 1
8. Nokian SeasonProof
 uspokojivé 2- 3+ 1-
9. Kumho HA32
uspokojivé 2- 2 3+
10. Toyo Celsius
podmíněně
doporučeno
3+ 3 2
11. Nankang Cross Seasons AW-6
nedoporučeno 3+ 4+ 1-

zdroj: https://www.autobild.de/artikel/ganzjahresreifen-test-215-60-r-16-18596331.html